Отварање изложбе илустрација "У Змајевој ризници"

У част првог правог песника за децу Јована Јовановића Змаја, у Народној библиотеци „Симеон Пишчевић" отворена је изложба илустрација Змајеве поезије за децу, Сашењке Мељников Ивановић „У Змајевој ризници“, инспирисана најчувенијом књигом песама за децу – Змајевом ризницом.
ЗМАЈЕВА РИЗНИЦА
У дечјим песмама Змај је обухватио цело детињство од колевке до дечаштва, са свим оним што припада дечјем свету: играма и играчкама, животињама, односом према одраслима итд. У њима је дао богату и разноврсну галерију дечјих ликова. Главне одлике Змајевих дечјих песама јесу: фини лиризам који их приближава његовој раној љубавној поезији, озареном свету "Ђулића", смисао за уживљавање у збиљу и психу детета, једноставан, лак, непосредан израз приступачан деци и истовремено привлачан одраслима.
(текст је преузет са странице Градске библиотеке "Симеон Пишчевић" у којој је отворена ова изложба)